Ваша мила дитина стала сама не своя? Вона прагне показати свою перевагу або навпаки замкнулася? При цьому вона учень середніх класів? Все нормально. Це — ПЕРЕХІДНИЙ ВІК. І ось його особливості у хлопчиків.
У хлопчиків перехідний етап дорослішання приходиться на вік 12 (14) – 17 (18) років. Піком негативних реакцій є етап від 14 до 16 років. Негативна фаза закінчується пошуком друга, тугою за однодумцями. Пік емоційної нестабільності приходиться на 11-13 років.
ОСОБЛИВОСТІ ПЕРЕХІДНОГО ВІКУ У ХЛОПЧИКІВ
Ознаки перехідного віку
- У хлопчиків перехідний вік починається з набрякання яєчок, пізніше збільшується член і інші статеві органи. Це відбувається в середньому в 11-15 років.
- Одночасно з цим з’являється волосся в районі статевих органів.
- Через пару років починають прорізатися волосся на обличчі та на тілі.
- Відбувається ломка голосу (перепади від низького до високого).
- На самому початку дозрівання може спостерігатися невелике збільшення молочних залоз, яке проходить через рік-два.
- Нічні еякуляції.
- Загальні для обох статей реакції (агресія, суперечливість, втома, максималізм).
- Прагнення продемонструвати свою фізичну силу.
СТАТЕВЕ ДОЗРІВАННЯ
У хлопчиків статеве дозрівання починається в 13-14 років, а закінчується в 16-17 років. Специфіка статевого розвитку — прагнення виглядати старше, «крутіше», бути схожим на своїх кумирів. Вони так само, як дівчатка, тягнуться до протилежної статі. Однак по-справжньому рідко закохуються, частіше «грають у відносини».
Статева ідентифікація у хлопчиків тісно пов’язана з образом жінки поруч. Тобто чим більше жіночого прикладу навколо, тим більше хлопчик усвідомлює свою мужність. Чим жіночніші навколо нього дівчата, тим він більше відчуває себе чоловіком.
ФІЗИЧНИЙ РОЗВИТОК
Самовизначення
Пік росту хлопчиків припадає на 13 (13,5) років – 15 років, а сповільнюється до 18 років. При цьому вага зростає з 14 до 16 років.
Становлення імунітету
На підлітковий вік припадає підсумкова фаза розвитку імунної системи людини. У хлопчиків це відбувається в 14-15 років. Становлення імунітету залежить від зовнішніх умов середовища і від спадковості. Саме тому підліткам важливо:
- добре і правильно харчуватися;
- займатися спортом;
- уникати шкідливих звичок.
Серцево-судинна система
Відзначається поступове збільшення артеріального тиску. Пульс дещо вищий за норму, але нижчий, ніж у дівчаток. Однак, як і у них, виникають головні болі, запаморочення, слабкість.
М’язи: У юнаків зростання м’язової маси припадає на 14 років, але відповідність силі дорослого чоловіка досягається пізніше.
Дихання: Ростуть органи дихання. У юнаків переважає черевний тип дихання. Хлопчики простіше переносять нестачу повітря при фізичному навантаженні.
Емоційна сфера
Як і дівчатка, хлопчики відрізняються підвищеною емоційністю і глибиною емоцій. Їм більшою мірою властива агресивність. В цілому у хлопчиків-підлітків емоційність нижче, ніж у дівчаток. Особливо це стосується відносин з дівчатами.
РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ
- З усіх елементів статевого дозрівання найбільше обурення (переляк, сором, нерозуміння, невпевненість) у хлопчиків може викликати феномен нічних еякуляцій. Важливо поговорити про це з сином. Хлопцям, як і дівчаткам, важливо знати особливості своєї репродуктивної системи (заздалегідь!).
- Якщо не можете самі поговорити з підлітком про статеве дозрівання (до слова, повірте, він відчуває не менший дискомфорт), то просто подаруйте йому гарну книгу з доступною інформацією. Хлопчик сам вирішить, що саме і коли з неї він захоче дізнатися.
- Підказуйте підлітку поради по догляду за шкірою або сходіть із ним до дерматолога. Підліткам дуже важливий їх зовнішній вигляд.
- Не ігноруйте переживання підлітка щодо його зовнішнього вигляду, навіть якщо ви свого сина вважаєте ідеальним. Важливо пояснити, що це явище тимчасове і зовнішність людини формується до 20 років анатомічно, а пізніше легко коригується своїми силами.
- Не погіршуйте ситуацію вигуками про неважливість його проблем.
- Пам’ятайте, що девіантна поведінка, яка у підлітків зустрічається часто — компенсація комплексу неповноцінності. Важливо розібратися, чому підліток не впевнений в собі та допомогти.
- Осуджуйте вчинки, а не підлітка.
- Безумовно любіть.
- Успішність багато в чому залежить від самооцінки. Самооцінку потрібно обов’язково підтримувати ззовні (завдання батьків). Повірте, підліток і так сам себе досить сварить та акцентує увагу на недоліках. Ваше завдання на противагу помічати тільки позитивні моменти. Принаймні акцентувати увагу на них.
- Спілкування з однолітками та захоплення дуже важливі. Якщо це не шкодить дитині та суспільству, то нехай слухає «страшну» музику або «жахливо» виглядає.
- В обмеженнях потрібно виступати єдиним фронтом. Підліток не повинен мати можливості обійти заборону в сім’ї.
Таким чином, завдання батьків хлопчика-підлітка — навчити його самостійно діяти, нести відповідальність за вчинки, вибирати коло спілкування і життєві орієнтири. Важливо сприяти розвитку позитивних рис його характеру і зменшення вираженості негативних (або акцентуації). Для цього можна проводити бесіди, самостійно досліджувати особистість (анкети, опитування).
Самопізнання і самовизначення — основа віку. У хлопчиків самовизначення більше орієнтоване на професійну діяльність. Нерідко вони навіть прагнуть знайти підробіток. Це добре і не варто цьому перешкоджати. Але потрібно посприяти розставленню адекватних пріоритетів і разом знайти компроміс.
Однак існує і зворотний варіант — пасивність. Тоді потрібно посприяти знаходженню хобі для підлітка.
При взаємодії з підлітком важливо уникати авторитарності та жорстокості, лібералізму, гіперопіки. Це руйнує стилі виховання. Вони надають деструктивний вплив на відносини дітей і батьків, їх особистості.
ВСТАНОВЛЕННЮ ДОБРОЗИЧЛИВИХ ВЗАЄМИН З ПІДЛІТКОМ ПОСПРИЯЄ:
- зоровий і тактильний контакт (природна потреба всіх людей, часто несвідома);
- активне слухання (промовляння почуттів дитини: «ти засмучений, тому що у тебе не виходить домашнє завдання»);
- промовляння своїх почуттів, особливо негативних (але не «ти мене засмутив», а «я засмучена»).
Бажаю взаєморозуміння з вашими дітьми! Слухайте і будете почуті.
Немає коментарів:
Дописати коментар