неділя, 7 червня 2020 р.

Про ці 20 звичок мовчать всі щасливі люди

«Щасливі живуть тим життям, яким дійсно хочуть»
Щастя – це не щось готове, що легко можна знайти. Воно – наслідок наших власних дій.
~ Далай Лама
За останній десяток років ми з моєю дружиною прочитали десь з тисячу книг про щастя, проконсультували тисяч так з десять людей, що намагаються його знайти і поспілкувалися з сотнею тисяч наших підписників, які кожен божий день продовжують ставити нам питання все про те ж – про щастя.

Все це дало нам досить чітке уявлення про те … ні, не про те, що таке щастя, але про те, що робить людей щасливими. Ми неодноразово спостерігали, як люди, що знаходяться в глибокій ямі депресії, всього за кілька тижнів злітали вгору на крилах щастя, всього лише внісши невеликі, але важливі зміни в свої постійні звички.
Так що не дивно, що після того, як ці люди розуміють, що робить їх щасливими, ці «щасливі звички» стають другою натурою. Саме тому вони про них і не говорять. Оточуючі бачать, наскільки вони щасливі і задоволені життям, але ніхто з них не може зрозуміти, в чому криється причина їхнього щастя.

Саме про це ми і розповімо в цій статті – про звички, які є у щасливих людей, і про які вони ніколи не розповідають:

1. Вони не втручаються в чужий негатив. – Ніколи і ні за що не влаштовуйте безпричинних істерик, драматичних сцен і не перебуваєте поруч з тими, хто це робить. Найщасливіші люди з усіх, яких я знаю, не звертають жодної уваги на те, що про них говорять випадкові люди, особливо якщо вони це роблять грубо. Більш того, часто вони вдячні долі за всіх грубих, набридливих і володіючих важким характером людей, яких зустрічають на життєвому шляху, адже вони – живе і яскраве нагадування про те, ким не можна ставати ні в якому разі. Вони дивляться на них і направляють свій життєвий шлях зовсім в іншу сторону. Вам варто чинити так само.
2. Вони діляться з іншими усім, чим тільки можуть і коли тільки можуть. – Хоча, коли ви просто щось віддаєте, вільно і безкорисливо, часом це може подарувати вам куди більше, ніж одержувачу. У багатьох випадках забезпечення соціальної підтримки перш за все робить щасливішими нас самих, а вже після – об’єкт нашої турботи. Щасливі люди відмінно це знають, і тому завжди шукають способи допомогти тим, хто їх оточує, поки нещасні люди задають собі питання «А я з цього що отримаю»?
3. Вони дбають про свої важливі відносини. – «У пошуку потоку», цікава книга про психологію щастя, наводить дані опитувань і досліджень, в яких показано, що ті, у кого є п’ятеро або більше друзів, з якими вони можуть обговорити свої проблеми, майже на 60% виявляються щасливішими всіх інших. І справа навіть не в кількості друзів – важливі ті зусилля і увага, що ви вкладаєте у відносини з ними. Ті ж дослідження показують, що навіть найкращі стосунки можуть з часом ослабнути, а тому намагайтеся підтримувати тісний контакт з людьми, які вам небайдужі – бо особисті відносини ніколи не можна приймати, як належне. Над ними потрібно постійно працювати.
4. Вони люблять не тільки інших, але і себе самих. – Найстрашніше, що з вами може статися – це втратити себе самого через те, що занадто сильно любите когось ще, забути, що ви теж заслуговуєте любові і щастя. Так, любити інших, це правильно, це корисно, але не забувайте і про себе. Щасливі люди знають, що любити себе – це не егоїзм. Вони ставлять на перше місце свої інтереси, тому що тільки так можна знайти в собі достатньо сил, щоб любити всіх, хто вам небайдужий. Піклуйтеся про себе. Адже якщо пожертвувати всіма своїми потребами і ресурсами, щоб допомагати комусь ще, незабаром від вас залишиться лише тінь тієї людини, якою ви колись були.
5. Для них ефективність важливіше популярності. – Ніколи не плутайте популярність з ефективністю. Популярність – це коли вас всі люблять. Трошки і недовго. А ефективність – це коли ви на щось здатні. І саме друге в кінцевому підсумку щось значить. А популярність – вона проходить.
6. Вони вміють, коли треба, сказати «ні». – Погоджуватися на все, що вам запропонують – вірний шлях до того, щоб бути нещасним все своє життя. Якщо ви постійно зайняті, і у вас навіть немає вільної хвилинки, щоб перепочити, подумайте – а чи не тому це, що ви занадто часто говорите «так»? У всіх нас є свої зобов’язання, але не можна бездумно погоджуватися на все підряд – інакше вам ніколи не добитися спокійного життя. Кивати головою на все підряд не можна – рано чи пізно хтось цим скористається. Десь потрібно провести межу, а де – вирішувати вам.
7. Якщо вони комусь вдячні – то щиро і від усього серця. – Мабуть, подяка – одна з володарок царства щастя. А що з цього приводу кажуть дослідники? У «Посібнику по щастю» доктор Соня Любомирська пише про це ось що: «Чим більше людина схильна до подяки, тим менша ймовірність того, що вона схильна до депресії, безпричинної тривоги, самотності, заздрості чи неврозів». Примітка: Пам’ятайте про те, наскільки вам пощастило. Згадуйте про це кожен божий день. Чим більше ви будете згадувати про ті частинки щастя, що у вас є, тим більше їх у вас буде, і тим повніше вони будуть складатися в, власне, щастя.
8. Вони невиправні оптимісти. – щасливі люди – не ті, що живуть в певних обставинах, а ті, хто ставляться до своїх обставин певним чином. Вони самі – творці свого оптимізму. Якою б не була ситуація, успішною людиною неодмінно виявиться той, хто завжди зможе дивитися на своє становище з оптимізмом. Для нього будь-яка помилка – лише шанс для зростання і цінний життєвий урок. Оптимістичні люди бачать світ, як місце, битком набите нескінченними можливостями, особливо в нелегкі часи.
9. Вони не приймають ні успіх, ні помилки занадто близько до серця. – Щасливі люди в кінцевому підсумку виявляються ще й успішними завдяки одній простій обставині – вони інакше сприймають і успіх, і помилки. Вони не приймають свої помилки надто вже близько до серця і не дозволяють успіху закрутити їм голову. Спробуйте робити так само. Будьте скромні, рішучі і наполегливі. Не дозволяйте помилками нанести вам відчутного удару, а успіху – запаморочити вам голову.
10. У них завжди є план на той випадок, якщо настануть нелегкі часи. – Щасливе життя – зовсім не обов’язково ще й легке життя. І часом настають часи, коли бути щасливим дуже і дуже непросто. Але хто, подолавши проблеми, живе після них довше і щасливіше? Ми бачили досить труднощів і проблем, щоб дати на це відповідь: ті, кому негаразди в кінцевому підсумку пішли на користь. Ваш характер формує саме те, як ви поводитеся під час накату на вас негараздів. Намагайтеся дивитися на все об’єктивно. Запам’ятайте отриманий урок і рухайтеся вперед. І не дозволяйте неприємностям засмутити вас дуже вже надовго.
11. Вони бачать відмови і розриви як захисний механізм від того, що не повинно було трапитися. – Те, що вам відмовили, ще не означає, що з вами щось не так. Швидше це означає, що друга сторона просто не змогла помітити, що ви можете їй запропонувати. Це означає, що у вас є час зробити себе ще кращим – просунутися на шляху до своєї мрії, стати майстром своєї справи, знайти роботу, яка вам дійсно до душі. Щасливі люди знають це, і тому не вважають відмову образою. Той хлопець не передзвонив вам вранці? Вас не взяли на привабливу посаду? У банку вирішили не надавати вам кредит? Що ж, значить, це був не найкращий варіант. І в майбутньому вас чекає щось куди краще.
12. Вони живуть сьогоденням. – Ніколи не дозволяйте вашому минулому визначати ваше справжнє. нехай краще воно буде уроком, який допоможе вам увійти в майбутнє. Ніякого жалю, ніяких спогадів про минуле зі злістю в душі. Просто живіть і йдіть вперед. Нам не судилося дізнатися, що нас чекає попереду, але це лише робить шлях ще цікавішим. Так-так, саме це робить життя гідним того, щоб ним жити. Щасливі люди знають про це, і намагаються вичавити максимум з цього.
13. Вони правильно витрачають свій час. – Коли репортер «Guardian», який написав статтю «Найчастіші каяття вмираючих» брав інтерв’ю у медсестри з хоспісу, вона сказала, що найбільше вони жалкують про те, що відмовилися від того, про що мріяли. Коли люди розуміють, що їхнє життя майже закінчене, вони озираються назад і розуміють, скільки всього вони могли зробити… і що часто їх мрія була зовсім поруч. І що варто було б їм зробити щось інакше, і вона втілилася б у життя. Мало хто цінує свободу, яку дає нам гарне здоров’я – поки ми його не втратимо. Недарма кажуть, що в тижні сім днів, і жоден з них не зветься «одного разу».
14. Вони цілком віддаються тому, що для них важливіше за все. – Якщо ви цікавитеся якимось заняттям, то будете ним займатися, коли у вас буде вільний час. Якщо ви по-справжньому чимось захоплені, то для того, щоб знайти на це «щось» час, ви підете на все, що завгодно. От і все. І саме останнє заняття, як правило, тягне за собою результат, яким можна пишатися.
15. Заради того, щоб домогтися в чомусь майстерності, вони готові перетерпіти будь-які негаразди. – Те, що вам нелегко на шляху кудись, в першу чергу означає, що ви туди все-таки йдете. Щасливі люди це знають. Вони знаходять в собі сили вчитися чомусь новому і доводити свої навички до досконалості, навіть якщо це не так вже й просто. Чому? Тому що озирнувшись назад і побачивши, наскільки вони просунулися по обраному шляху, вони відчувають справжнє щастя і задоволення. Ну а крім того, щоб стати в чомусь майстром, не обійтися без того, щоб в першу чергу бути в цій справі недотепою. І те, що ви отримаєте, ставши майстром, з легкістю перекриє негаразди на шляху до майстерності.
16. Вони дбають про своє здоров’я. – Від цього факту ніяк не відкрутитися: як би вам не подобалися фізичні вправи, якщо ви будете ними регулярно займатися, то неодмінно відчуєте себе краще. Якщо ваше тіло залишає бажати кращого, це вплине і на ваш розум, знизивши зосередженість, і на силу духу – а без неї йти до кінцевої мети стає набагато складніше. Недавні дослідження показали, що регулярні вправи допомагають людям вийти з депресії куди краще, ніж кінські дози антидепресантів.
Через шість місяців постійних вправ ці люди стали куди менш схильні до депресії і неврозів, оскільки їх почуття гідності і відчуття того, що вони на щось здатні, злетіли на недосяжну висоту.
17. Вони витрачають час на новий досвід і враження, а не на непотрібні речі. – Щасливі люди часто з великим небажанням витрачають гроші на матеріальні речі, вважаючи за краще витратити зайві гроші на новий досвід або враження. До речі, подібне робить нас щасливішими з двох причин: 1. По-справжньому хороший досвід з роками стає лише кращим. 2. Щоб отримати нові враження, часто доводиться виходити з дому і спілкуватися з людьми – але ж серед них можуть опинитися і ті, з якими непогано було б познайомитися.
18. Вони цінують крихітні радощі життя. – Щастя – це перш за все не «що», а «як» – не пункт призначення, а ставлення до життя. Щастя – це вміння, прагнучи до більшого, задовольнятися малим. Справжнє щастя не може існувати в нас, якщо ми час від часу не зупиняємося, щоб насолодитися ним. Якщо ми не знаходимо часу, щоб віддати належне приємному моменту, ми позбавляємо його всієї краси. Часом найпростіші речі в житті можуть бути найприємнішими – якщо тільки ми не будемо забувати отримувати від них задоволення.
19. Вони розуміють і приймають скороминущість життя. – Те, що щось не триває вічно, ще не означає, що воно того не варте. Щасливі люди знають, що це правда – для всього є свій час і місце. Відносини, робота і життєвий досвід – все це лише частина цілого. Згодом ми стаємо старшими і мудрішими, і розуміємо, за що потрібно триматися з усіх своїх сил, а що потрібно відпустити. Часом щось або хтось просто не може залишитися з нами. Часом неприємні нами зміни – на ділі єдине, що в підсумку може допомогти нам досягти мети. А часом піти – єдиний спосіб зробити крок вперед.
20. Вони живуть тим життям, яким дійсно хочуть. – Цей останній пункт, який в підсумку, підводить риску під усіма попередніми. Одна із скарг, яку ми з Енжел чуємо від наших клієнтів найчастіше – «Ось якби я був досить хоробрим, щоб жити саме тим життям, що хочу я, а не тим, яке від мене хочуть інші». Не робіть з собою цього. Те, що думають інші люди – а особливо те, чого вони хочуть, для вас абсолютно не важливо. Ваші надії, мрії, ваші цілі – ось що важливо! Робіть так, як вам підказує серце. Оточіть себе людьми, які завжди вас підтримають – не “вас», якими вони хочуть вас бачити, а вас справжніх. Заведіть справжніх друзів, і ніколи не втрачайте з ними зв’язку. Говоріть, що хочете тим, кому це потрібно почути. Висловлюйте ваші почуття. Зупиніться і понюхайте троянди. І, найважливіше, зрозумійте, що в більшості випадків саме вам вирішувати, чи бути вам щасливими.

Післямова

Цей список – це зовсім не універсальний рецепт загального щастя. Ні, в ньому я всього лише хочу пролити світло на кілька корисних звичок, які можуть змінити ваше життя на краще. Адже ваше щастя дуже багато в чому залежить саме від ваших дій. Наукові дослідження, наведені в згаданих в цій статті книгах, доводять, що ми можемо якщо не стати щасливими, то неабияк наблизитися до щастя, просто злегка змінивши наші щоденні звички. А вже звички за нас змінять і все інше.
Як сказав одного разу Ельберт Хаббар: «Щастя – це звичка, так плекайте ж її».
Переклад статті
20 Habits Happy People Have(But Never Talk About)
Переклад на українську: Coma

Немає коментарів:

Дописати коментар