субота, 5 вересня 2020 р.

Як навчити дітей поводитися з грошима

У період економічної кризи багато сімей відчувають сильний стрес. У такі моменти важливо, щоб кожен член сім'ї розумів цінність грошей. Хоча діти до п'яти років не зможуть зрозуміти складні концепції грошей, ви можете почати з малого і навчити їх основ фінансової грамотності з ранніх років.
Що таке фінансова грамотність
Термін «фінансова грамотність» звучить як щось складне. Але що ж криється за ним насправді? Фінансова грамотність - це набір навичок, які дозволяють людям приймати розумні рішення щодо своїх грошей. Фінансова грамотність означає, що ви розумієте, як заробляти, економити, витрачати (у тому числі й жертвувати на благодійність) та інвестувати гроші. Навіть дошкільнят можна навчити елементарних правил, як заробляти гроші і розпоряджатися ними.
Чому фінансова грамотність важлива для дітей
Якщо ви навчите дитину з ранніх років поводитися з грошима, ви сформуєте у неї хороші фінансові звички, які залишаться з нею на довгі роки. Важливо, щоб батьки говорили з дітьми про гроші і відповідали на всі їхні запитання. Так у майбутньому діти зможуть розумно розпоряджатися грошима.
Як навчити дітей фінансової грамотності
Кращий спосіб розвинути у дитини навички фінансової грамотності - це провести їй заняття, які дадуть їй потрібний досвід. Розглянемо кілька цікавих занять для дітей різного віку, які навчать їх правильно розпоряджатися грошима.
Дітям 4-5 років можна пояснити, який номінал мають різні монети й купюри. Дайте дитині потримати в руках монети й купюри, подивитися на їх розмір, колір і вагу. Потім запропонуйте дитині зібрати певну суму з дрібних монет (наприклад, відрахувати 1 гривню 25-копійчаними монетами).
Попросіть дитину порахувати гроші, розкласти їх, наприклад, по 1000 гривень і перев'язати гумкою правильно.
Розігруйте сценки. Зіграйте з дитиною в ринок, магазин, піцерію тощо. Дозвольте дитині попрактикуватися в продажу та купівлі різних товарів.
Зіграйте з дитиною в гру: видайте їй певну суму грошей. Візьміть кілька речей і встановіть для кожної з них свою ціну. Дитина повинна «купити» річ, відрахувавши потрібну суму.
Поясніть дитині різницю між потребами і бажаннями. Запропонуйте їй скласти список того, що їй потрібно, і того, що вона хоче. Дітям молодшого віку можна запропонувати вирізати картинки з журналів. Це потрібно для того, щоб надати вправі ігрову форму. Потім покажіть дитині на прикладах, чим необхідні речі відрізняються від бажаних. Поговоріть з дитиною про те, які речі їй потрібні для виживання (наприклад, їжа, вода, одяг тощо), а які вона хоче мати (наприклад, іграшки, комп'ютерні ігри тощо).
Як дитина може заробити гроші
Деякі батьки дають дітям кишенькові гроші за виконання домашніх обов'язків, деякі - ні. У будь-якому випадку існують інші способи, за допомогою яких діти можуть заробити гроші.
Запропонуйте дитині роботу, за яку ви заплатите їй. Дитина може вигуляти собаку, попрацювати в саду або на городі тощо.
Ви можете попросити близьких родичів дарувати дитині на День народження гроші замість іграшок або інших подарунків. Дитина може зберігати гроші в скарбничці, або ви можете покласти їх на депозит у банку.
Старші діти можуть виконувати більш складні завдання: розклеювати оголошення, роздавати рекламні листівки тощо.
Як пояснити дитині ідею доброчинності
Навчити дитину заробляти гроші й розпоряджатися ними, звичайно, важливо. Але не менш важливо пояснити дитині, що таке благодійність і чому вона теж важлива.
Якщо дитина жертвує частину зароблених грошей на благодійність - це дає їй відчуття цілеспрямованості, єдності з оточуючими людьми і вдячності.
Запропонуйте дитині вибрати, на яку благодійну мету вона хоче передати гроші. Сьогодні існує велика кількість благодійних фондів, які підтримують різні категорії населення. Крім того, дитина може передати гроші або речі в дитячий будинок, притулок для тварин тощо.
Спочатку вам можуть здатися незручними розмови з дитиною про гроші, заробіток тощо. Однак, чим раніше ви почнете піднімати дані теми в розмовах з дитиною, тим краще ви зможете розвинути у неї навички фінансової грамотності. Коли ваша дитина виросте, вона зможе правильно розпоряджатися своїми грошима і приймати розумні фінансові рішення.
Розвиток дитини

Немає коментарів:

Дописати коментар