середа, 28 жовтня 2020 р.

 У процесі навчання у школі дитина проходить через ті чи інші кризові етапи, кожний із яких має свою специфіку, свої проблеми, що потребують особливої уваги педагогів, батьків та психологічної служби навчального закладу.

Одним із цих етапів є перехід учнів початкової школи у середню.П’ятий клас – кінець дитинства, період, що безпосередньо передує підлітковому. У цей час діти відкриті і довірливо ставляться до дорослих, визнають їх авторитет, чекають від учителів, батьків та інших дорослих допомоги і підтримки. Це відкриває великі можливості для виховних впливів.

Але 5-й клас – це період адаптації до середньої ланки школи.

Адаптація - процес пристосування до нових умов чи вимог середовища, результатом якої має бути пристосування, що є показником життєвої компетентності індивіда.

      У 5-му класі діти переходять до нової системи навчання: «класний керівник – учителі-предметники», уроки проходять у різних кабінетах. Інколи діти навіть змінюють школу, у них з’являються нові однокласники.

 Більшість дітей переживає цю подію як важливий крок у своєму житті. Деякі пишаються тим, що вони подорослішали, інші мріють розпочати «нове життя».

Незважаючи на таку гадану дорослість, п'ятикласник потребує ненав'язливого контролю, підтримки та допомоги, оскільки не завжди може сам зорієнтуватися в нових вимогах шкільного життя.

 

Тема 5. Проектування «Наша служба порозуміння» (2 год.)

Практична вправа «Коллаж». Вправа на розуміння особистої ролі та ролі кожного/кожної в діяльності служби порозуміння. Підсумкове заняття (1 год.) Аналіз рівня усвідомлення учнями опрацьованих тем. Підбиття підсумків роботи гуртка.

 

Тема 4. Тримай руку на пульсі або користь моніторингу (1 год.)

Теоретична частина. Система моніторингу діяльності медіатора/медіаторки однолітків служби порозуміння. Звітність медіатора/медіаторки однолітків. Практична частина. Практична вправа «Складаємо медіаційну справу».

 

 

Тема 3. Популяризуємо медіацію та службу порозуміння (1 год.) Теоретична частина. План інформаційно-просвітницької кампанії з популяризація медіації та служби порозуміння.

Практична частина. Виконання вправ на аналіз інформаційно-просвітницької кампанії з популяризації медіації та служби порозуміння.

 

Тема 2. Як працює Служба порозуміння (1 год.)

Теоретична частина. План роботи служби порозуміння. Хто такий/така та що робить координатор/координаторка. Як відбувається співпраця з усіма учасниками освітнього процесу.

Практична частина. Вправи на розуміння алгоритму діяльності служби порозуміння. Практична вправа «Три кроки».

 

РОЗДІЛ 9. Створити службу порозуміння (6 год.)

Тема 1. Створюємо службу порозуміння (1 год.)

Теоретична частина. Що таке служба порозуміння. Склад служби порозуміння. Як регламентується створення служби порозуміння.

Практична частина. Обговорення механізму створення служби порозуміння.

 

 

Рефлексія (1 год.) Аналіз рівня усвідомлення учнями/ученицями опрацьованих тем. Збір думок учнів/учениць щодо питань, які були обговорені.

 

Тема 2. Навчаємось в «Колі» (4 год.)

Теоретична частина. Правила Кола. Принципи Кола. Особливості проведення Кола.

Практична частина. Вправи, які дозволяють сформувати навички проведення відновної техніки «Коло».

 

РОЗДІЛ 8. Працювати в «Колі» (6 год.)

Тема 1. Як працює «Коло» (1 год.)

Теоретична частина. Визначення поняття техніка «Коло». Класифікація Кіл. Коло цінностей. Коло вирішення конфліктів. Коло прийняття рішень. Тематичні Кола.

Практична частина. Виконання вправ специфіки техніки «Коло».

 

Рефлексія (1 год.)

Аналіз рівня усвідомлення учнями опрацьованих тем. Збір думок учнів/учениць щодо питань, які були обговорені.

 

 

Тема 4. Коли доречна медіація (1 год.)

Теоретична частина. Критерії відбору конфліктів для медіації. Випадки, коли медіація не застосовується. Ситуації насильства та медіація. Як розпізнати готовність сторін до медіації. Оцінка готовності медіатора/медіаторки до проведення медіації.

Практична частина. Вправи на розуміння конфліктів, які можуть бути вирішені за допомогою медіації.

 

3. Практична робота медіатора (8 год.) 15.12.20-02.02.21 - 8-А клас 17.12.2020-11.02.2021 - 8-Б клас



Виконання вправ за методом «рольової гри» на формування навичок проведення медіації. Обговорення власної готовності до впровадження медіації. Аналіз успіхів та складнощів під час проведення медіації (рольової гри). 

Мета: сформувати навички проведення медіації.

Метод роботи: рольова гра. Необхідні матеріали: аркуші альбому, маркери, ноутбук.

Час: на кожну ситуацію 60 хв.

 

Тема 2. Працюємо індивідуально (2 год.)

Теоретична частина. Індивідуальні зустрічі зі сторонами конфлікту. Правила індивідуальної зустрічі. Зміст індивідуальної зустрічі.

Практична частина. Вправи на відпрацювання поведінки медіатора/медіаторки на індивідуальній зустрічі зі стороною конфлікту. Тема

 

 

РОЗДІЛ 7. Впроваджувати медіацію (14 год.)

Тема 1. З чого починати (2 год.)

Теоретична частина. Навіщо вступне слово медіатору. Структура вступного слова медіатора/медіаторки. Особливості вступного слова медіатора/медіаторки.

Практична частина. Виконання вправ на оволодіння технологією складання вступного слова медіатора. Опрацювання тексту «Сценарій медіаційної зустрічі (приклад)».

 

Рефлексія (1 год.) Аналіз рівня усвідомлення учнями/ученицями опрацьованих тем. Збір думок учнів/учениць щодо питань, які буди обговорені.

 

Путівник по медіації 27.10.20, 29.10.20, 03.11.20 05.11.20

 

Тема 5. Путівник по медіації. (2 год.)

Теоретична частина. Етапи медіації. Підготовчий етап. Індивідуальні зустрічі зі сторонами. Медіаційна зустріч (зустріч сторін).

Практична частина. Практична вправа «Намалюй етапи медіації». Опрацювання текстів «Рекомендації медіаторам», «Згода на проведення медіації», «Угода сторін».

Етика медіатора/медіаторки 13.10.20,15.10.20 , 20.10.20, 22.10.20

 

Тема 4. Етика медіатора/медіаторки (2 год.)

Теоретична частина. Визначення поняття «етика». Етичний кодекс медіатора/медіаторки.

Практична частина. Аналіз етичних засад роботи медіатора/медіаторки. Індивідуальна робота з Етичним кодексом медіатора/медіаторки. Виконання творчого завдання: «Колаж. Портрет медіатора/медіаторки» 

Етичні вимоги до медіатора/медіаторки

1.     Незалежність і нейтральність. Медіатор/медіаторка:

• має бути незалежним/незалежною від впливу третіх осіб на процедуру і результат медіації;

 • має бути нейтральною особою, яка не є зацікавленою у змісті конфлікту (спору);

• допомагає сторонам конфлікту (спору) налагодити комунікацію, проводити переговори, досягти порозуміння.

вівторок, 27 жовтня 2020 р.

Правила та принципи медіації 06.10. 2020, 08.10.2020

 

Тема 3. Правила та принципи медіації (1 год.)

Теоретична частина. Правила медіації. Характеристика принципів медіації: добровільність, неупередженість та нейтральність, конфіденційність, розподіл відповідальності. Дотримання недискримінації.

Практична частина. Виконання завдань на усвідомлення необхідності дотримуватися правил і принципів в процесі проведення медіації. Практична вправа «Великий секрет». 

Процес медіації складається з етапів, кожен з яких має свою мету і зміст.

Для успішного проведення медіації необхідно, щоб перехід до наступного етапу відбувався після того, як буде досягнено всі цілі на попередньому.

Переваги медіації 01.10.20


Тема 2. Переваги медіації (1 год.)

Теоретична частина. Визначення поняття «діалог». Особливості медіації. Специфіка фасилітації. Вирішення конфліктів в суді.

 Практична частина. Вправи на формування уявлення про місце медіації серед інших відновних практик та її переваги. 

Процедура медіації протягом кількох останніх років активно популяризується в Україні. Наразі відповідний законопроект пройшов перше читання Верховною Радою України та був направлений на доопрацювання з більше ніж 500 правками. Сподіваюся, найближчим часом він буде допрацьований та прийнятий, адже з грудня 2017 р. вже почали діяти нові процесуальні кодекси, якими передбачається процедура досудового врегулювання спору та врегулювання спору за участю судді.

ОСВІТНЬО-ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

 

«Базові навички медіатора/медіаторки служби порозуміння закладу освіти»

Навчальна програма з позашкільної освіти «МЕДІАЦІЯ»

Керівник гуртка

                                         Хольматова Н.М.

 


Укладач:

Хольматова Наталія Миколаївна – керівник гуртка «Медіація», практичний психолог Сватівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст.№8 Сватівської районної ради Луганської області.

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

 

пʼятниця, 23 жовтня 2020 р.

 


ПАМ
ЯТКА

для учнів та батьків на осінні канікули

 

УЧЕНЬ! БЕРЕЖИ СЕБЕ!

1.Постійно дотримуйся правил дорожнього руху. Ніколи не порушуй їх, це небезпечно для життя. Переходь вулицю тільки у відведених місцях. Не влаштовуй ігри на проїжджій частині вулиці. Правильно користуйся міським транспортом.

2.Не грайся сірниками та іншими легкозаймистими предметами. Будь обережний з газом. Не вмикай його без дозволу батьків та без потреби.

3.Не чіпай невідомі тобі предмети. При виявленні вибухонебезпечних предметів, повідом дорослих.

4.Будь обережний з електроприладами. Не вмикай їх без дорослих. Не торкайся оголених проводів. Виходячи з дому, перевіряй, щоб усі електропобутові прилади були відключені.

5.Будь обережним біля водоймищ. Не влаштовуй ігри поблизу водоймищ

6.Виконуй правила протипожежної безпеки. Не грай з вогнем. Не розпалюй багаття.

7.Не чіпай бездомних кішок та собак. Спілкування з ними призводить до нещасних випадків.

8.Пам’ятайте про правила поведінки під час пандемії Covid-19. Дотримуйтесь соціальної дистанції. Не забувайте про часте миття рук з милом та перебування в громадських місцях у масках.

Любий учень, дбай про своє здоров’я та життя!

 

ШАНОВНІ БАТЬКИ!

1.   Осінні канікули тривають з 23.10.2020 по 01.11.2020 р.

2.   Не залишайте дітей без догляду. Знайте, де і з ким бувають Ваші діти, чим вони займаються.

3.   Випускаючи дитину на прогулянку, нагадуйте їй про правила дорожнього руху, про правила поведінки в громадських місцях.

4.   Постійно нагадуйте про правила власної безпеки.

5.   Не допускайте, щоб Ваші діти вживали алкогольні напої.

6.   Не забувайте про заходи безпеки в умовах пандемії Covid-19. Дотримуйтесь дистанції, нагадуйте дітям, про часте миття рук

Під час канікул відповідальність за життя та здоров’я дітей несуть батьки!

!

Бажаю гарних канікул!!!

З повагою,

Наталія Миколаївна